Kredyt na kupno mieszkania
Kredyt Hipoteczny
Marzenia o własnym miejscu na świecie
Jeżeli zamierzasz zakupić nieruchomość, a nie masz wystarczająco dużo środków, możesz spełnić swoje marzenie korzystając z kredytu hipotecznego. Chociaż o tym rodzaju kredytów mówi się dużo, warto przyjrzeć im się bliżej. Co to jest kredyt hipoteczny? Od czego zacząć przy kredycie hipotecznym?
Istotne informacje – Kredyt hipoteczny
Zdolność kredytowa
W 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała tzw. Rekomendację S. Zgodnie z tą Rekomendacją, kredytobiorca jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego, który wynosi co najmniej 20% nieruchomości. Czytaj więcej …
Zabezpieczenie kredytu
Zabezpieczenie w postaci nieruchomości lub gruntu może być uznawane przez banki, jako wkład własny. Taka nieruchomość nie może być obciążona hipoteką i mieć służebności osobistej. Bank może również zaakceptować nieruchomość należącą np. do Twojego partnera, czy też rodziców. Czytaj więcej …
W 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała tzw. Rekomendację S. Zgodnie z tą Rekomendacją, kredytobiorca jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego, który wynosi co najmniej 20% nieruchomości. Przykładowo: jeżeli chcesz nabyć nieruchomość za 400 000 zł, Twój wkład własny musi wynieść minimum 80 000 zł. Oznacza to, że jeżeli nie posiadasz wkładu własnego, bank odmówi Ci udzielenia kredytu hipotecznego. Czytaj więcej…
Zarobki nie zawsze są więc kluczowym czynnikiem, jaki trzeba brać pod uwagę. Istotniejszy jest bowiem stosunek zarobków do wydatków. Możesz zarabiać mniej, ale jeśli wydajesz równie mało, istnieje szansa, że będziesz mieć większą zdolność kredytową, niż ktoś, kto zarabia znacznie więcej. Na kwotę kredytu jaką możemy otrzymać z banku mają wpływ takie parametry jak: Czytaj więcej…
Przedwczesna spłata części lub całości zaciągniętego zobowiązania może wiązać się z koniecznością poniesienia dodatkowych kosztów. Niektóre banki pobierają opłatę z tytułu nadpłacania kredytu hipotecznego – szczególnie, jeśli dochodzi do tego przed upływem terminu określonego w umowie. Zwykle jest to okres 3 lat liczony od momentu zaciągnięcia finansowania. Są banki które nie pobierają prowizji za przedwczesną spłatę zobowiązania. Należy jednak upewnić się, że faktycznie takie opłaty nie będą obowiązywać – po to, aby uniknąć ewentualnego rozczarowania. Czytaj więcej…
Tak, zawsze można spłacić całkowicie kredyt hipoteczny, warto jednak wiedzieć:
1. Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego to uprawnienie kredytobiorcy zagwarantowane ustawą.
2. Przed dokonaniem spłaty zobowiązania kredytobiorca może wystąpić do banku o przekazanie informacji w zakresie kosztów takiej operacji. Bank jest zobowiązany do udzielenia odpowiedzi w terminie 7 dni roboczych od otrzymania takiego wniosku. Czytaj więcej…
Ustawa o kredycie hipotecznym obowiązująca od lipca 2017 r. wyraźnie określa czas wydania decyzji kredytowej. Klient powinien ją otrzymać w dwudziestym pierwszym dniu od złożenia wniosku. W praktyce czas oczekiwania na przyznanie kredytu wynosi od czterech do sześciu tygodni. Banki niekiedy proszą bowiem klientów o uzupełnienie dokumentów, dzięki czemu zyskują dodatkowy czas na przeanalizowanie sytuacji klienta bez łamania przepisów prawnych. Czytaj więcej…
Od czego zacząć przy kredycie hipotecznym?
Wymagania banku w zakresie zdolności kredytowej.
Podstawowym kryterium, które bierze pod uwagę każdy bank przy wydawaniu decyzji o udzieleniu kredytu, jest zdolność kredytowa wnioskodawcy. Każdy bank przyjmuje jednak trochę inne kryteria do oceny zdolności, a także wiarygodności kredytowej. Warto o tym pamiętać, gdyż nawet jeśli jeden z banków odrzuci Twój wniosek, nie oznacza, że w innym również nie masz szans na kredyt.
Więcej o zdolności kredytowej przeczytasz na stronie: Co to jest zdolność kredytowa…
Wysokość wkładu własnego.
Wkład własny to niezbędny element ubiegania się o kredyt hipoteczny. Zgodnie z rekomendacją S Komisji Nadzoru Finansowego, wkład własny powinien wynosić 20% wartości kredytu. Niektóre banki mają ofertę na 10% wkładu własnego, a pozostałą cześć można zabezpieczyć w innej formie niż gotówkowej. Warto sprawdzić jednak dokładnie, jak wysokiej kwoty wymaga wybrany przez Ciebie bank.
Więcej o wkładzie własnym przeczytasz na stronie: Wkład własny przy kredycie hipotecznym…
Wysokość oprocentowania
Oprocentowanie kredytu hipotecznego to jeden z parametrów, który pozwala obliczyć koszty kredytowania. Na jego podstawie da się obliczyć wysokość odsetek, które będziesz musiał oddać do banku wraz z pożyczonym kapitałem. Banki często próbują przyciągnąć klientów ofertą kredytu hipotecznego z oprocentowaniem równym 0%. Powinieneś jednak pamiętać, że nie zawsze takie propozycje są najkorzystniejsze, gdyż oprocentowanie nie oddaje całkowitych kosztów kredytowania.
Wysokość RRSO
Rzeczywista roczna stopa oprocentowania, uwzględnia ona nie tylko odsetki, ale również prowizje pobierane przez bank, ubezpieczenie oraz inne koszty, które łatwo przegapić przy dużej kwocie kredytu hipotecznego. RRSO jest najlepszym wskaźnikiem do porównywania ofert kredytów pomiędzy sobą, dlatego warto szczególnie uważanie mu się przyjrzeć. Da Ci on pogląd na to, która propozycja jest najkorzystniejsza pod względem finansowym. Im niższe RRSO tym tańszy kredyt hipoteczny.
Masz marzenie?
Pomożemy je zrealizować!
Kredyty mieszkaniowe z minimalnym wkładem własnym i bardzo atrakcyjną prowizją
Ekspert ds. kredytów hipotecznych MGF Finanse
Masz pytania? Potrzebujesz porady? Masz problem z uzyskaniem kredytu?
Jestem do Twojej dyspozycji.
Kredyty hipoteczne to moja pasja.
Agnieszka Jeziorkowska
Telefon:
696 455 333
E-mail:
a.jeziorkowska@mgf-finanse.pl