wkład własny kredyt hipoteczny

Wkład własny to istotny element związany z pozyskaniem kredytu hipotecznego. Ważne zagadnienia związane z wkładem własnym.

Kredyt hipoteczny ile wkładu własnego?

W 2017 r. Komisja Nadzoru Finansowego wydała tzw. Rekomendację S. Zgodnie z tą Rekomendacją, kredytobiorca jest zobowiązany do posiadania wkładu własnego, który wynosi co najmniej 20% nieruchomości. Przykładowo: jeżeli chcesz nabyć nieruchomość za 400 000 zł, Twój wkład własny musi wynieść minimum 80 000 zł. Oznacza to, że jeżeli nie posiadasz wkładu własnego, bank odmówi Ci udzielenia kredytu hipotecznego.

Brak wkładu własnego nie musi być przeszkodą – co może być wkładem własnym?

Brak wkładu własnego na zakup mieszkania może być dużą przeszkodą. W przypadku, gdy nie mamy wkładu własnego w wysokości co najmniej 20% wartości nieruchomości, nasze szanse na otrzymanie kredytu mieszkaniowego maleją. Warto wiedzieć że nie tylko forma gotówkowa może być wkładem własnym.

Darowizna jako wkład własny

Pieniądze otrzymane od rodziny, to prosty sposób na wkład własny do kredytu hipotecznego. Najlepiej jeśli jest to darowizna od najbliższej rodziny (np. dzieci, rodzice, małżonkowie, wnuki, rodzeństwo). Taka darowizna nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Powinna być tylko zgłoszona do Urzędu Skarbowego w ciągu 6 miesięcy i potwierdzona np. przelewem bankowym.

Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

Brak całego wkładu własnego niekoniecznie musi oznaczać, że nie masz szans na otrzymanie kredytu hipotecznego. Bank może zaproponować Ci ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Jak działa takie ubezpieczenie? Choć to dobre rozwiązanie w przypadku, gdy nie masz 20% wkładu własnego, jednak pamiętaj, że dopóki saldo kredytu hipotecznego nie spadnie poniżej 80% wkładu własnego, będziesz płacił wyższą marżę. W niektórych bankach podwyższona marża jest przez cały okres kredytowania.

Wycena nieruchomości wyższa niż cena zakupu

Na rynku wtórnym dość często zdarza się możliwość zakupu nieruchomości w okazyjnej cenie. Oznacza to, że kupujemy dom lub mieszkanie za cenę niższą niż wartość nieruchomości. Różnica pomiędzy ceną zakupu a wartością nieruchomości może stanowić brakujący wkład własny przy ubieganiu się o kredyt hipoteczny. W tym wypadku musimy mieć przynajmniej 10% wkładu własnego w gotówce. Wartość tego wkładu jest liczona od wysokości wyceny lub ceny nabycia.

Zabezpieczenie w postaci gruntu lub innej nieruchomości

Zabezpieczenie w postaci nieruchomości lub gruntu może być uznawane przez banki, jako wkład własny. Taka nieruchomość nie może być obciążona hipoteką i mieć służebności osobistej. Bank może również zaakceptować nieruchomość należącą np. do Twojego partnera, czy też rodziców. Oczywiście właściciel musi wyrazić zgodę na wpis do hipoteki, nie musi jednak przystępować do kredytu. Dzięki takiemu zabezpieczeniu możemy liczyć na korzystniejsze dla nas warunki kredytowania.

Dotychczasowe koszty poniesione w związku z zakupem nieruchomości

Bank zawsze uzna wykonane prace budowlane za wkład własny. W celu wyceny poniesionych kosztów bank zleci wycenę przez rzeczoznawcę majątkowego, który oceni obecną wartość nieruchomości oraz jej wartość po zakończeniu inwestycji.

Możliwość wyboru formy finansowania wkładu własnego bez wątpienia ułatwi wielu osobom skorzystanie z kredytu hipotecznego. Gotówka to nie jedyny rodzaj udokumentowania wkładu własnego. Banki chętnie godzą się na inne rodzaje wkładu własnego. Niestety wkład własny nie może być finansowany z pożyczki. Pamiętajmy, że każda dodatkowa pożyczka obniża naszą zdolność kredytową. W ten sposób mogą zmaleć nasze szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego.

Korzystając z doświadczenia naszych ekspertów możecie wybrać i uzyskać najtańszy i najlepszy kredyt hipoteczny na rynku. Zmaksymalizujesz szansę na uzyskanie finansowania.

Nie martw się o formalności – wszystkim się zajmiemy. Zawalczymy również o Twoje interesy w negocjacjach z bankiem.

Budujesz nowy dom? Kupujesz mieszkanie z rynku wtórnego. Mamy dla Ciebie kredyt mieszkaniowy.

Zakładasz nowy biznes? Rozwijasz firmę? Potrzebujesz większej płynności? Zobacz ofertę kredytów inwestycyjnych.

Dzięki współpracy z ponad 20 towarzystwami ubezpieczeniowymi w Polsce oferujemy szeroką gamę produktów ubezpieczeniowych.