Prowadzenie firmy wymaga nie tylko odwagi, ale również sporych nakładów finansowych. Kredyt dla firm jest częstym produktem wybieranym przez przedsiębiorców. Warto wiedzieć jak taki produkt działa.
Na rynku mamy różne rodzaje kredytów firmowych. Przedsiębiorca może skorzystać z kredytu, który pokryje koszty bieżącej działalności i z kredytu inwestycyjnego, który pozwoli zrealizować duże inwestycje.
Kto może skorzystać z kredytów firmowych?
Kredyty firmowe udzielane są osobom prowadzącym działalność gospodarczą i tylko na cele związane z firmą. Wariantów tych kredytów jest bardzo dużo. Najbardziej popularne to kredyt inwestycyjny i obrotowy. Do dyspozycji przedsiębiorcy są również karty kredytowe, linie kredytowe i kredyt na bieżącą działalność. Niektóre banki mają w ofercie kredyty na preferencyjnych warunkach m.in. dzięki gwarancji de minimis udzielonym przez BGK
Osoby prowadzące działalność gospodarczą, którzy potrzebują `sfinansowania prywatnych wydatków muszą korzystać z kredytów dedykowanym dla konsumentów.
Rodzaje kredytów firmowych:
Kredyty dla firm są bardzo zróżnicowane i dostosowane do potrzeb przedsiębiorstw.
- Kredyt inwestycyjny – to kredyt, który przeznaczamy na inwestycję, pozwala na długi okres kredytowania i jest zdecydowanie jednym z tańszych produktów dla firm. Można uzyskać bardzo duże kwoty, nawet do 80% całej inwestycji. Często banki stosują przy większych kwotach zabezpieczenie na nieruchomościach. Dodatkowym plusem jest to że możemy taki kredyt otrzymać nie mając zdolności kredytowej, wymogiem będzie biznes plan.
- Kredyt obrotowy – środki są wykorzystywane do bieżącej działalności a okres kredytowania dosyć krótki.
- kredyt w rachunku bieżącym – przedsiębiorca otrzymuje dostęp do dodatkowych środków, nie ma harmonogramu spłaty. Klient spłaca odsetki od środków z których aktualnie korzysta.
- Pożyczki unijne – są to środki głównie z przeznaczeniem na inwestycje w firmie. Dzięki temu że są to pożyczki ze wsparciem różnego typu organizacji i inwestycji, cena kredytu jest bardzo niska i w żadnym produkcie firmowym nie otrzymamy takich warunków.
Alternatywa dla kredytu firmowego
Do dyspozycji przedsiębiorców pozostają również inne produkty pozwalające na finansowanie działalności firmy. Należy do nich m.in.:
- Leasing – przeznaczony na zakup sprzętu bądź pojazdu do firmy. Przy niedużym wkładzie własnym możemy otrzymać finansowanie na uproszczonych zasadach. Bardzo dobre rozwiązanie dla nowych firm.
- ………..
faktoring: dużym problemem wielu przedsiębiorców jest nieopłacanie przez klientów faktur w terminie, co może prowadzić do bardzo groźnych zatorów płatniczych. Odpowiedzią może stać się przy tym faktoring. W jego ramach firma sfinansuje wystawione faktury i sama zajmie się windykacją należności. Faktoring przybiera przy tym kilka różnych postaci, warto więc wybrać odpowiednią formę i dobrać go odpowiednio do profilu działalności.
kredyt kupiecki: alternatywą dla udzielanych przez banki kredytów dla firm są udzielane bezpośrednio przez przedsiębiorców kredyty kupieckie. Umożliwiają odłożenie w czasie płatności za towary i usługi, w znacznej mierze zależą przy tym od ustaleń pomiędzy stronami umowy.
Kredyt firmowy: kiedy warto skorzystać?
Być może niektórym wyda się to mało przydatne, ale przecież lepiej jest wziąć kredyt na bieżące opłaty, niż popadać w długi albo wstrzymywać produkcję z powodu braku materiałów potrzebnych do wykonania towaru. Kredyt obrotowy jest zatem bardzo dobrym rozwiązaniem, z którego bardzo chętnie korzystają przede wszystkim małe i średnie przedsiębiorstwa. Tak naprawdę, w przypadku wielu z nich, sprawne funkcjonowanie firmy nie byłoby możliwe, gdyby nie kredyty tego typu. Jeśli zatem mamy problem z płynnością finansową biznesu, warto zainteresować się taką formą wsparcia finansowego.